Kurozwęki [Fotoszuflada II]
Kontynuując wykopaliska z dawnych czasów – znalazłem zdjęcia z pleneru w Kurozwękach. Trudne warunki oświetleniowe nie ułatwiały robienia zdjęć (praktycznie godziny południowe). Na terenach położonych przy zamku znajduje się stadnina koni, hodowla bizona amerykańskiego – a zarazem jest to miejsce do urządzania safari, również jest mini zoo dla dzieci no i oczywiście udostępniony do zwiedzania zamek.
Po niżej kawałek historii Kurozwęk.
Pierwsze wzmianki o Kurozwękach pochodzą z XIII wieku. Około 2. połowy XIV wieku Dobiesław z Kurozwęk wybudował drewniano-murowany zamek, siedzibę rodu Kurozwęckich. Początkowo miał on charakter obronny, był jednym z pierwszych murowanych zamków rycerskich w Polsce. Zamek później wielokrotnie przebudowywano, aż osiągnął obecną formę. Według miejscowej tradycji założycielem Kurozwęk miał być czeski rycerz Poraj Sławnikowic, brat św. Wojciecha.
Od co najmniej XV wieku Kurozwęki posiadały prawa miejskie. Dokładna data nadania praw nie jest znana. Przyjmuje się, że nastąpiło to przed rokiem 1400. Miasto było własnością Kurozwęckich, a później Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów. Na przełomie XVII i XVIII wieku było ośrodkiem kalwinizmu. W 1870 roku Kurozwęki utraciły prawa miejskie. W latach 90. XX wieku pałac w Kurozwękach wraz z otaczającymi go gruntami powrócił do swych prawowitych właścicieli – rodu Popielów herbu Sulima. Obecny właściciel pałacu, najmłodszy z rodu Popielów mieszka w dawnym budynku gospodarczym obok pałacu.
Źródło: Wikipedia